Гасова лампа

Гасова лампа — світильник, у якому світло утворюється внаслідок згоряння гасу. Винайдена у 1855 р. Широко використовувалась із другої половини XIX ст. Із часом гасову лампу витиснули винайдені газові та електричні світильники.

Найпростіший тип гасового світильника — це ґнотова лампа. Вона складається з невеликого резервуара для гасу, у який занурена нижня частина ґноту. Завдяки абсорбційній властивості, він вбирає в себе гас під час горіння. Верхню частину ґноту, як правило, обладнано пристроєм, що дозволяє регулювати його довжину, тобто яскравість світла. Проте занадто витягнутий ґніт починає більше коптити. Вогонь, як правило, захищений скляною циліндричною оболонкою, яка фокусує світло вогника та виконує певні функції димаря.


Історія

Гасова лампа
Львів, вул. Коперніка, 1. Аптека фірми «Петр Міколяш і К°» (фото поч. XX ст.)

У 1853 році, у Львові працівники аптеки Петра Міколяша «Під золотою зіркою», Ігнатій Лукасевич та Ян Зег розробили методику дистиляції й очистки нафти. Тепер можна було розпочати виробництво гасу, або «нової камфіни», як називав гас Лукашевич. У грудні 1853 року вчені отримали австрійський патент. У цьому ж році Зег відкрив у Львові перше невелике нафтопереробне підприємство.

Гасова лампа
Петр Міколяш (Piotr Mikolasch, 1805-1873)

Гасова лампа
В аптеці Міколяша (фото поч. XX ст.)

Гасова лампа
В аптеці № 24 (2009 р.)

Гасова лампа
Ігнатій Лукасевич (Ignacy Łukasiewicz, 1822-1882)

Гасова лампа
Ян Зег (Jan Zeh, 1817-1897)

Лукашевич продовжив досліди з нафтою. Взявши за основу оливну лампу, він застосував гас, як пальне для освітлення. Перші досліди з гасовими лампами призводили до потужних вибухів у лабораторії.

Залучений до роботи над лампою бляхар Адам Братковський удосконалив винахід пристроєм регулювання ґноту та скляною оболонкою. Лампа стала безпечнішою, та працювала без кіптяви. Перша лампа була схожою на олійну, але мала більший резервуар, виготовлений із товстої бляхи, а верхня частина — зі слюди.

Гасова лампа
Реконструкція гасової лампи А. Братковського

У березні 1853 року така лампа освічувала вітрину аптеки «Під золотою зіркою» (тепер аптека на вул. Коперника, 1). А 31 липня того ж року хірург львівського міського госпіталю Загорський зробив першу термінову нічну операцію завдяки гасовим лампам, які освітлювали операційну. Згодом гасова лампа була представлена на міжнародній виставці в Мюнхені, винахід був відзначений спеціальною грамотою.

Гасова лампа почала широко використовуватись спочатку в Австрії. У Відні гасовими лампами освітили вокзал та шпиталь, після чого за нею закріпилася назва «віденська лампа».

Згодом в Сполучених Штатах на численні пристрої до лампи та її вдосконалення було видано близько 50 патентів. Після цього в дещо зміненому вигляді лампу стали великими тиражами випускати в Америці. Звідтам її почали експортувати в Європу. Саме тоді гасова лампа заповнила міські будинки, сільські садиби та провінційні міста. У той час її називали «американська лампа».


Цікаві факти

В Польщі, у м. Кросно створено музей гасової лампи, в якому є близько 4 тисячі експонатів цього освітлювального приладу. У Львові діє музей-ресторація "Гасова лямпа".

Ігнатій Лукасевич майже до кінця життя досліджував нафту. В 1854 році заснував першу в Європі нафтову свердловину в селі Полянка біля м. Кросно в Польщі.

Вперше гасові лампи для вирощування рослин застосував у 1868 р. російський ботанік А. С. Фамінцин.

У 1866 р. в Москві працювало 9200 ліхтарів з гасовими лампами, у яких застосовували багатолінійні ґноти. Гасове освітлення в Москві діяло до 1912 р.

Гасова лампа Гасова лампа
Ювілейна монета до 150-річчя нафтового промислу.


Джерела інформації

  • http://uk.wikipedia.org/wiki/Гасова_лампа
  • Ignacy Łukasiewicz (1822-1882) – aptekarz, wynalazca lampy naftowej.
    /Игнатий Лукашевич – аптекарь, изобретатель нефтяной лампы./
  • http://www.poland.gov.pl/Ignacy,Lukasiewicz,,6806.html
  • Ignacy Łukasiewicz – polski aptekarz i przedsiębiorca, wynalazca lampy naftowej, a przede wszystkim ojciec przemysłu naftowego.
    /Игнатий Лукашевич – польский аптекарь и предприниматель, изобретатель нефтяной лампы, а прежде всего – отец нефтяной промышленности./
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Łukasiewicz
  • Аптеки Львова. http://topos.ru/article/1252/printed


Гасові ламли в нашому музеї

Гасова лампа

Гасова лампа Гасова лампа

Гасова лампа

Гасова лампа

Гасова лампа

Гасова лампа

Гасова лампа

Гасова лампа Гасова лампа

Гасова лампа

Гасова лампа

Гасова лампа

Кiлькiсть переглядiв: 1401

Коментарi